Zarejestruj się | Zaloguj przez Facebook

Jak złowić karpia - taktyka, sprzęt, przynęta, złów i wypuść

Początkujący wędkarz karpiowy to dział portalu karpiowego KarpMax.pl, skierowany głównie do osób stawiających pierwsze kroki w wędkarstwie karpiowym. Ale również i do tych doświadczonych karpiarzy, którzy szukają nowych, skutecznych metod połowów karpi. To zbiór porad na temat wyboru taktyki, która zapewni skuteczne łowienie karpi. Autorzy doradzają również jak wybrać, ale i samemu przygotować przynętę i zanętę na karpie, podpowiadają jak przygotować kuki proteinowe. Znajdziecie tu wskazówki odnośnie wyboru sprzętu karpiowego, oraz przygotowania zestawów karpiowych, niezbędnych każdemu karpiarzowi. W poradniku znajdziecie dodatkowo rady o tym jak umiejętnie stosować zasadę „złów i wypuść”, a więc jak obchodzić się z karpiem podczas robienie zdjęcia, ważenia i wypuszczania ryby.

Taktyka

Sprzęt

Przynęta

Złów i wypuść


Początkujący wędkarz karpiowy - ostatnie artykuły

 • Znaleźć karpia wiosną

  21-01-2011

  Ze wszystkich czynności wykonywanych nad wodą przez karpiarzy, najważniejszą, ale i najtrudniejszą, jest zlokalizowanie ryb. Zwłaszcza wiosną jest to niezmiernie ważne, gdyż karpie zazwyczaj nie pokazują swojej obecności, więc wydedukowanie, w którym miejscu przebywają, jest jedynym gwarantem połowu. Jednak, kiedy przygrzeje pierwsze prawdziwie wiosenne słońce, czas ruszać nad wodę (fot. 1). 

  więcej »

  Kiedy przygrzeje pierwsze prawdziwie wiosenne słońce, czas ruszać nad wodę (fot. 1).
 • Badanie dna

  20-01-2011

  Każdy karpiarz, przyjeżdżając nad nową wodę, zadaje sobie pytanie: w którym miejscu i na jakiej odległości łowić. O ile miejsce na zasiadkę jest tylko sprawą obserwacji wody i wybrania charakterystycznych miejsc, które powinny być odwiedzane przez karpie, to miejsce umieszenia zestawu zależne jest od znajomości dna. Bez wiedzy o głębokości, rodzaju dna, występowania roślinności lub zaczepów, trudno o późniejszy sukces.

  więcej »

  fot.1
 • Łowienie w mule

  24-01-2011

  Jednymi z najtrudniejszych karpiowych łowisk są niewielkie jeziorka czy wyrobiska, których dno pokrywa gruba warstwa mułu. Kto próbował łowić w takich wodach wie jak trudno jest wybrać łowisko i odpowiednio położyć zanętę oraz przynętę.

  więcej »

  Jednymi z najtrudniejszych karpiowych łowisk są niewielkie jeziorka czy wyrobiska, których dno pokrywa gruba warstwa mułu (fot. 1).
 • W zbiornikach zaporowych

  24-01-2011

  Zbiorniki zaporowe są jednymi z najlepszych karpiowych łowisk. Stwarzają rybom znakomite warunki bytowania, często jednak rodzą spore problemy wędkarzom. Dlatego na pytanie „jak łowić w zaporówkach?” nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.

  więcej »

  Łowienie karpi na 20 hektarowej wodzie będzie zupełnie inne niż na powierzchni 10 razy większej (fot 1).
 • Zrozumieć karpia

  21-01-2011

  Wczesna wiosna to czas, kiedy większość wędkarzy zastanawia się nad uzupełnieniem swojego sprzętowego arsenału. Zazwyczaj wystarczy jedynie dokupić trochę akcesoriów, które zużyły się podczas ubiegłorocznych zasiadek. W wielu przypadkach decydujemy się na zmianę podstawowego sprzętu - wędzisk, kołowrotków, namiotów. Jest jednak spora grupa wędkarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z karpiami. I to właśnie oni mają największy kłopot z decyzją, co kupić.

  więcej »

  fot.1
 • Wywózka

  22-01-2011

  Wywożenie zestawów wiąże się zazwyczaj z wędkarstwem ekstremalnym, wielkimi wodami. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach, nawet na niewielkich wodach, zarzucanie wędką jest mało efektywne.

  więcej »

  Typowa wywózka, większości karpiarzom jest dobrze znana. To najczęściej wielkie jezioro zaporowe i żerowiska karpi położone nieraz setki metrów od brzegu. Bez solidnego środka pływającego, nie ma co zaczynać łowić (fot. 1
 • Podczas upałów łowimy głęboko

  24-01-2011

  Karp jest rybą ciepłolubną, więc wydawać by się mogło, że czym cieplej, tym powinny być lepsze brania. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Woda podgrzana do dwudziestu kilku stopni, w dodatku przy bezwietrznej pogodzie, wcale nie jest najlepszym środowiskiem karpia. Zamiast intensywnych brań mamy bezrybie, bowiem nie tylko nam doskwiera upał. Jednak my możemy po prostu wejść do wody, a ryby… (fot. 1).

  więcej »

  Woda podgrzana do dwudziestu kilku stopni, w dodatku przy bezwietrznej pogodzie, wcale nie jest najlepszym środowiskiem karpia. Zamiast intensywnych brań mamy bezrybie, bowiem nie tylko nam doskwiera upał. Jednak my możemy po prostu wejść do wody, a ryby… (fot. 1).
 • Odczytać branie

  24-01-2011

  Jak wiele razy wracaliśmy z karpiowej zasiadki bez ryby, z przeświadczeniem, że w łowisku była tylko drobnica obskubująca przynętę? Myślę, że każdemu łowiącemu karpie, choć raz to się zdarzyło. Czy jednak z takiej sytuacji wyciągaliśmy wnioski? Bo może wcale to nie była drobnica, tylko bardzo delikatnie żerujące karpie, bądź amury.

  więcej »

  Tylko bardzo uważne śledzenie zachowania sygnalizatorów może nam podpowiedzieć, co dzieje się na drugim końcu zestawu (fot. 1).
 • Narzędzia do zanęcania

  24-01-2011

  Karpiarze już dawno doszli do wniosku, że od nadmiaru głowa nie boli i wciąż wymyślają nowe narzędzia, pomocne w wędkowaniu. Cała gama takich przyborów służy do zanęcania.Przed laty, aby umieścić zanętę w łowisku, trzeba było ją wrzucić ręką, wywieźć łódką, bądź wystrzelić przy pomocy procy. Rzucanie ręką jest jednak niewygodne (tylko blisko brzegu), na każdą zasiadkę trudno zabierać ze sobą łódź, zaś proca jest mało wydajna i nie nadaje się do nęcenia na przykład ziarnami.

  więcej »

  Do wyrzucania kul zanętowych znakomicie nadaje się łyżka mocowana na długiej rączce (na przykład do sztycy podbieraka). Można ją zrobić we własnym zakresie, z butelki, ale lepsze są firmowe, wykonane z twardego, ale elastycznego plastiku. To bardzo prosty przyrząd, doskonały do nęcenia na niewielkie odległości (do 50 metrów), np. w rzekach czy kanałach (fot. 1).
 • Gdzie szukać karpi

  25-01-2011

  Nad wodą dość często stajemy przed dylematem – jak zlokalizowanie miejsc żerowania karpi? Jakie miejsca wybrać - płytkie czy głębokie? Dno czyste czy porośnięte roślinnością?

  więcej »

  Wiele jezior, (ale także wyrobisk) ma porośnięte roślinnością płytkie zatoki, których wyjścia na głębszą wodę charakteryzują się czystym dnem. Takie łowiska są moim zdaniem najbardziej atrakcyjne i pozwalają na dość szybkie wysondowanie miejsc żerowania karpi (fot. 1).

Karp Max 2/2015

Karp Max 2/2015
ZAMÓW DARMOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco, nie przegap żadnej ważnej informacji.
Otrzymuj informację prosto na Twojego maila.


pokaż